Geçtiğimiz günlerde Elon Musk Neuralink hakkında yaptıkları kısa zamandaki gelişmeler hakkında Neuralink ekibi ile bir canlı yayın gerçekleştirdi.

Musk, 2016 yılından bu yana, türümüzün yapay zeka tarafından geride kalmasını önlemek için bir gün insan beyninin bilgisayarlarla arayüz oluşturmasına izin vereceğini söylediği yeni girişimi Neuralink üzerinde çalışıyor.

Milyarder, Neuralink’in insan vücudunu rahatsız eden yaralanmaları, depresyonu ve diğer rahatsızlıkları iyileştirmeye yardımcı olacağını iddia etti. Ama akıllarda ciddi sorular bulunmakta.

Elon Musk’un Neuralink’i gibi beyin-bilgisayar arayüzleri saldırıya uğrayabilir. Ve hackelar düşünceleri ve anıları çalabilir.

  • Şirketler beyin-bilgisayar arayüzleri oluşturma çalışmalarında 
  • Oluşturulmaya çalışılan bu sistemler bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olacaklar.
  • Siber suçlular, düşünceler ve anılar içeren verileri yakalayabilir.
  • Ayrıca becerileri silebilir ve bunun yerine kendi bilgilerini yerleştirebilirler. 

Elon Musk , insan beynini küçük implantlar kullanarak bilgisayarlara bağlamayı planlıyor, bir çok siber güvenlik uzmanı ise implantların bizi bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız bırakabileceği konusunda uyarıyor.

Teknolojiyi güvenli hale getirmek için, sistemlerin ‘yetkisiz kişilerin işlevselliğini değiştirememesini sağlamaları’ gerekir.

Bu, antivirüs yazılımı şifreleme gibi akıllı telefonlarda bulunan benzer güvenlik protokollerinin kullanılması anlamına gelebilir.

Çip siyasi yetkililerin, askeri personelin ve bir çok alandaki değerli insanların düşüncelerini veya anılarını istila etmeleri için bir pencere açabilir.

Bir sonraki The Cyber Secret yazımızda görüşmek dileğiyle hoşçakalın.