ABD ve İngiltere’deki siber güvenlik ajansları dün Tayvanlı şirket QNAP’ın ağa bağlı depolama (NAS) cihazlarına bulaşan, devam etmekte olan büyük bir kötü amaçlı yazılım tehdidi hakkında ortak bir bildiri yayınladı .

QSnatch (veya Derek) olarak adlandırılan, veri çalan kötü amaçlı yazılımın, geçen Ekim ayından bu yana 62.000 cihaza bulaştığı bilgisi verildi.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı (CISA) ve İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) uyarıda, “Tüm QNAP NAS cihazları, en son güvenlik düzeltmeleriyle güncellenmediği takdirde QSnatch kötü amaçlı yazılımlarına karşı potansiyel olarak savunmasızdır.” Dedi.

“Ayrıca, bir aygıta virüs bulaştıktan sonra, saldırganlar yöneticilerin ürün yazılımı güncelleştirmelerini başarıyla çalıştırmasını engelleyebilir” denildi.

Tabi Dünyada atakların artması QNAP’ın güvenilirliğini fazlasıyla sorgulatıyor. Dijital Dünya da verilerimizi hangi ürünlere teslim ettiğimizi mutlaka düşünmeliyiz.

TheCyberSecret ekibi olarak ATAGUC ürününü incelemenizi tavsiye ediyoruz. Siber Dünya da verilerimizin güvenliği çok değerli olmakla birlikte verilerini sistemlerinize, size emanet eden insanlara değer vermeliyiz.